Blog

Sobalık Odun ve Şömine Odun Farkı

Sobalık Odun ve Şömine Odun Farkı

Sobalık Odun ve Şömine Odun Farkı, Odun Al firması tarafından sobalık odun ve şömine odun farklarını merak edenler için bu makalede detaylı şekilde açıklayacağız. Yakılacak tür açısından pek fark olmayan soba ve şömineler için ekonomik fiyatlar ve kaliteli ürünler ile siz değerli müşterilerimiz için profesyonel hizmet vermekteyiz.

Yazımızın devamında şömine odunu özellikleri, sobalık odun özellikleri ve sistemsel farklılıklardan söz edilecektir. Bu noktada, Odun Al internet sitesi üzerinden iletişim bilgileri aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Şömine Odunu Nasıl Olmalıdır?

Şömine odununda dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şöyledir;

  • Özellikle kesilmesinin ardından en az bir yıl bekletilmiş olmalıdır. Bu süre zarfında odun içerisindeki nemi atacak ve daha iyi enerji veren bir ısı kaynağına dönüşecektir. Yaş odunlar, odanın içerisinde yeterli ısı miktarı sağlamamaktadır. Yeteri kadar bekletilmiş odunlar yardımıyla hem maliyet azalacak hem de odanız uzun süre sıcacık kalacaktır.
  • Bir odunun daha fazla enerji performansı göstermesindeki önemli bir diğer unsur ise odundaki sertlik oranıdır. Sert odunlar, yumuşak olanlara nazaran daha iyi yanma kapasitesine sahiptir. Bu noktada şömine için en ideal ağaç türleri gürgen ve meşe olarak değerlendirilebilir. Yumuşak odunların tercih edilmesi neticesinde odaya kötü koku salınımına ve is dumanı oluşumuna sebebiyet vermektedir. Ayrıca, şömine içerisinde katran oluşumuna da neden olabilir ve hayati risk faktörünü açığa çıkarabilir.
  • Şömine odunları uzunluk miktarı 30 ile 50 cm arasında bir değerde bulunurken, kalınlık miktarı olarak 5,10 ile 15 cm arasında değişkenlik gösterebilir.

Sobalık Odun Nasıl Olmalıdır?

Sobalık odun nasıl olmalıdır konusu hakkında birçok kişi bilgi sahibi olmak istemektedir. Pek çok ağaç çeşidi bulunmakta ve bazı kriterleri sağlayan ağaçlar yakılmaya uygun pozisyonda olarak değerlendirilmektedir. Sobada yakılması uygun bulunan odun türü genellikle sert ağaçlardan elde edilmektedir. Meşe odunu bu durumda en iyi kabul edilen ağaç türüdür. Bunun yanında en ideal ağaç tipleri; huş ağacı, kayın ağacı, meşe ağacı, karaağaç olarak sıralanabilir. Türler arasında ülkemizde sayıca en fazla bulunan tür meşedir. Ek olarak, reçine içeriği yüksek ağaç tiplerinin yakılmaması önerilmektedir. İyi bir ısıtma için ağacın sert ve ağır olması gerekmektedir.

Sobalık Odun ve Şömine Odunu Farkı Nedir?

Sobalık Odun ve Şömine Odun Farkı konusunda, Sobalar şöminelere nazaran aynı miktarda odunla daha az tüketim yaparak daha fazla ısı sağlamaktadır. Sobalar, yakılacak odunun yaklaşık 1/3’üni kullanarak 3 kat fazla ısı açığa çıkarabilirler. Şömineler ise bu konuda üzgünüz ki odayı ısıtmak için daha fazla odun tüketmektedir. Çoğu ağaç çeşidi bakımından ortak kullanıma sahip olsalar da oluşturulan sistemin bazı özelliklerinden dolayı birkaç fark meydana gelebilmektedir. Bu iki sistem için kullanılan odun özellikleri arasındaki farklar şu şekilde nitelendirilebilir;

  • Soba odunu, şömine odununa göre daha kısa olur. Şömine için üretilen yuvarlak odunlar, 30-40 cm uzunluğunda 5-10 cm çapındadır. Sobalık odunlar genel anlamda 15-20 cm uzunluğa sahiptir.
  • Şömine odunları daha sert ve yanıcı özellikte olmalıdır ki odayı daha hızlı ısıtabilsin.
  • Şömine odunu daha ince özellikte olmalıdır. Bu sayede hızlı yanıp daha çabuk odayı ısıtabilir özellikte sayılabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir