Blog

Şömine Odunu Modelleri ve Fiyatları

Şömine odunu fiyatları

Şömineler, sobalara benziyor gibi görünse de farklı yapıda oldukları için içerisinde kömür, plastik gibi herhangi bir madde yakılamamaktadır. Genellikle kullanılan; meşe odunu, pres şömine odunu ve akçaağaçtır. Bu nedenle ağaçların tipine göre şömine odunu modelleri değişiklikler meydana gelmektedir.

Kapalı hazneye sahip olan şöminelerde, en çok tercih edilen şömine odunu, meşedir. En çok tercih edilen odun olmasının sebebi, etrafta is kokusu bırakmamasıdır. Meşe odunu ağır ve damarlı yapısıyla yandıktan sonra fazla kül bırakmadığı için, şöminelerin temizliğinde de kolaylık sağlamaktadır. Yüksek ısı ve düşük yağ kaloriye sahip olduğu için diğer odunlara göre satışı daha çok yapılmaktadır. Meşe odunları en az 1 ila 2 yıl arayla kurutulmuş olarak piyasaya sürülmektedir. Ortalama kalori değeri 3.150 ve yanma süreleri 2 ila 3 saat arasında değişiklik göstermektedir.

2020 şömine odunu fiyatları göz önünde bulundurulduğunda odunların türlerine, genişliklerine, kalınlıklarına, ağırlıklarına ve içerisinde bulunan katkı maddelerine göre değişiklik göstermektedir. 2021 yılına ait odun fiyatları için sitemizde bulunan iletişim bilgileri üzerinden tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Şömine Odunu Modelleri Nasıl Yakılmalıdır?

Şömine odunu fiyatları üzerinden, talebinizi karşılayan nitelikteki odunları sipariş etmenizin ardından odunu güvenli bir şekilde nasıl yakacağınızı öğrenmelisiniz. Aşağıdaki püf noktalara dikkat ederek, şömine ateşinden ideal bir şekilde yararlanabilirsiniz.

 • Açık hazneli veya kapalı hazneli şömineye sahipseniz, öncelikle şömine bacasının açık olduğundan emin olmak gerekmektedir.
 • Yakacağınız odunlar önceden hazırlanmış olarak şömine yanına konmalıdır. Odunlar şöminenin türüne uygun olmalıdır. Genellikle meşe odunu tercih edilmelidir. Odunlarınızın ıslak olmamasına dikkat etmeli ve etrafta yanıcı, patlayıcı kimyasal madde olmamasına özen gösterilmelidir.
 • Şöminenizin haznesi küllerden, yanmış artık maddelerden temizlenmiş olmalıdır.
 • Küçük boyutta çıra olarak adlandırılan odunları şöminenize dizin, ardından çıraların üzerine meşe odununuzu yerleştirin. Küçük bir kâğıt yardımıyla çıraları tutuşturmalı ve yanmalarını bekleyin.
 •  Kalın meşe parçası da yandıktan sonra ateşin sönmemesi için, üzerine meşe odunlarından ilaveler yapmayı unutmayın.
 • Kapalı hazneye sahip şömineye sahipseniz, yakma işlemlerinin ardından mutlaka şöminenizin kapağını kapatmalı ve etrafa kıvılcım saçılmasını engellemelisiniz.

Şömine odunları modelleri yanında Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şöminelerden daha çok verim alabilmek için düzenli olarak temizliklerini yapmak gerekir. Bu işlem kolay gibi görünse de oldukça önemli ve odak gerektiren bir işlemdir.

 • Temizliğe başlamadan önce şöminenizin soğumuş olmasından ve içerisinde yanan maddeler olmadığından emin olmalısınız.
 • Eldiven ve maskenizi takarak oluşabilecek herhangi bir aksiliğe karşı önlemlerinizi almalısınız.
 • İlk önce şöminenizin bacasını temizleyerek işe başlamalısınız. Bir sopanın ucuna yerleştirdiğiniz bez ile bacadaki kurum tıkanıklığı gidermelisiniz. Bacanızın temizlenmiş olduğu anlamak için küçük bir kâğıt parçası yakmalısınız. Bacanın içerisine yanan parçayı koyduğunuzda, duman bacadan hızlıca yükseliyorsa bacanızı temizlemişsiniz demektedir.
 • Ardından şöminenin içerisinde bulunan yanmış odun artıklarını (soğuduklarından emin bir şekilde) küçük bir fırça ve kürek yardımıyla metal bir kova içerisine dökmelisiniz.
 • Son olarak etrafa düşmüş olan kurum tanelerini ıslak bir bez yardımıyla silerek temizliğinizi bitirmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir