Blog

Şömine Odunu

Şömine Odunu Istranca

Şömine odunu kalofirik değeri yüksek ve yandığında kötü bir koku oluşturmayacak odun türlerinden seçilir. Bu nedenle özellikle kapalı hazneli şöminelerde genellikle meşe odunu tercih edilmektedir.

Çünkü meşe odunu gerek kalorisinin yüksek olması gerekse de yağ miktarının daha olması ile diğer odunlarına göre daha yüksek bir ısıyı daha az is ortaya çıkararak üretebilmektedir.

Bu anlamda meşe odunlarının doğal ve kaliteli bir enerji kaynağı olarak öne çıktığını söylemek mümkündür. Tarımsal atıkların ya da talaşların sıkıştırılması ile imal edilen pres ya da briket odunu ise daha düşük maliyetlerine karşılık oldukça verimsiz bir kullanım sunmaktadır.

Bu anlamda firmamız sizlere sunmak için briket odunlarını değil doğal Istranca ormanlarından elde edilen meşe şömine odunlarını tercih ederek üst düzey bir deneyim yaşamanızı amaçlamaktadır.

Şömine Odunu Nasıl Olmalı?

Doğal meşe odunlarının, briket odunu gibi endüstriyel işlemlere tabi tutulmuş odun türlerine kıyasla çok daha verimli bir enerji kaynağıdır. Bunun yanı sıra şömine odunu seçerken dikkat edilmesi gereken başka inceliklerden de bahsedebilmek mümkündür. Bu anlamda odun seçiminizde şu özelliklere dikkat etmeniz daha efektif sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır:

  • Tercih edeceğiniz odun, 1 yıldan daha uzun bir süre bekletilmiş olmalıdır. Bu süre ağacın üzerinde bulunan nem oranının azalması için oldukça önemlidir. Nitekim yaş odunların çok daha az ısı üreten bir kaynak olduğu bilinen bir gerçektir.
  • Dolayısıyla tercih ettiğiniz odunun yaş olması, daha fazla odun tüketerek daha az ısı üretmenize neden olarak daha fazla maliyet ortaya çıkaracaktır.
  • Sert ağaçlardan elde edilen odunlar yumuşak ağaçlara göre çok daha başarılı bir performans yaratmaktadır. Bu anlamda meşe, gürgen ve kayın gibi ağaçlar şöminede kullanılmak için daha uygundur.
  • Yumuşak ağaçlardan elde edilen odunlar genellikle fazla is ve kötü kokuya sebep olurlar. Öyle ki oluşan katran birikimi şömine yangınlarına varabilecek sonuçlara gebedir.
  • Odunların ebatları uzunluk bakımından 30 ile 50 cm, kalınlık bakımından ise 10 ile 15 cm arasında olmalıdır.

Şömine Odunlarının Türleri

Şömine odunları, sobalık odunlara kıyasla daha kalın bir yapıdadır. Bu anlamda geniş lifli bir mahiyet gösteren şömine odunlarının belli türden ağaçlardan elde edilmesi çok daha verimli bir ısı üretimi sağlamaktadır. Şöminelerde kullanılan belli başlı odun türleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Meşe odunu: Ağır ve damarlı yapısının sert dokusuyla öne çıkan meşe odunu, şöminede kullanılmaya en uygun odun türlerindendir. Bu doğrultuda firmamız, Istıranca ormanlarından elde edilen doğal meşe odunlarıyla sizlere üst düzey bir deneyim vadetmektedir.
  2. Çam odunu: Genellikle meşe odununun daha kolay tutuşmasını sağlamak için destekleyici olarak tercih edilen çam odunları aşırı is yapabildiği bu tür kullanımlarda titiz bir biçimde ayarlanacak miktarlarla kullanılmalıdır.
  3. Çilek odunu: Özellikle kuruduğunda sertleşen yapısıyla şömine ve mangal için kullanılmaya uygun olan çilek ağacı odunu, az da olsa kullanımına rastlanan odun türlerindendir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir