Blog

Şöminede Kullanılmak İçin En İdeal Odun Nasıl Olmalıdır?

İdeal Odun Şömine Odunu

Dışarıda soğuk bir hava hakimken ateşin başında ısınıyor olmanın rahatlığı ve keyfi gibisi kolay bulunabilir bir şey değildir. Bu anlamda yaşam alanlarınızda bir şömine ve ideal odun bulunması, gerek kamp ateşinin etrafında toplanılan serüven dolu yolculukları hatırlatması gerekse de iç mekanları günümüzün daha sık kullanılan ısıtma teknolojilerine göre çok daha hızlı bir biçimde ısıtmasıyla gerçek bir konfor sunmaktadır.

Ancak hiç şüphesiz şömine keyfini tam anlamıyla yaşayabilmek için de bazı püf noktalardan bahsetmek mümkündür. Nitekim bunların en başında da şöminede kullanmak için tercih edeceğiniz odunun türü ve özellikleri gelmektedir. Pek çok insan şömine odunlarının soba odunlarıyla aynı türden olduğunu düşünse de aslında bu düşüncenin pek de doğru olduğu söylenemez.

Hangi odun türünün şömine ateşini daha verimli bir biçimde yakacağı sorusu şömine deneyiminizin yaratacağı keyif açısından önemli olduğu kadar gerek sizin sağlığınız gerekse de çevre dostu bir enerji kullanımı için de büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda öncelikle hangi tür odunların şöminede daha üstün bir performans ortaya çıkaracağına değinmek efektif bir kullanım için oldukça yardımcı olacaktır.

Şömine İçin İdeal Odun Tipleri

  1. Meşe ağacı odunu ideal odun, şöminede yakılmak için en uygun odun türü olarak kabul edilmektedir. Bunun en temel iki nedeni meşe odununun daha uzun yanması ve daha fazla ısı sağlamasıdır. Ayrıca meşe, erişilebilirlik açısından da hemen her yerde bulunabilen bir odun türüdür. Ancak meşe odunundan tam performans alabilmek için odunun en az 1 yıl bekletilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Odun Al markası olarak bizler,  en az 2 yıl bekletilmiş odunları kullanımınıza sunarak üstün bir deneyim yaşamanızı hedeflemekteyiz. Nitekim iyi bir biçimde havalandırılarak tam anlamıyla kuruması için beklenen odunlar, şöminenizi çok daha kolay bir biçimde tutuşturmanıza imkan sağlamaktadır.
  2. Özellikle ülkemizin Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu gibi bölgelerinde yetişen huş ağacı da şömine odunu olarak kullanılmaktadır. Ancak meşe odununa göre son derece hızlı bir biçimde yandığı için uzun süre kullanabilmek için çok daha fazla odun gereksinimi ortaya çıkmaktadır.
  3. Ülkemizde bolca yetişen akçaağaç odunu da şömine ateşinde kullanılmaya uygun olsa da bu tür odunların soba için kullanımı daha yaygındır. Özellikle sert akçaağaç türleri şömine için daha uygundur.

Şömine Türleri

Açık hazneli şömineler, eskiden en çok kullanılan şömine türüdür. Temizliği zor olması nedeniyle kullanım sıklığında ciddi azalmalar görülmektedir. Tuğla ve taştan yapılmaktadırlar. Çevreye ısı verme konusunda diğer şömine türleri kadar başarılı değildir.

Kapalı hazneli şömineler, sacdan yapılmaktadırlar. Sacın ince özelliği sebebiyle etrafa ısıyı daha hızlı yaymaktadır, bu nedenle çok tercih edilen şömine türlerinden biridir.

Elektrikli şömineler, elektrik enerjisi ile çalışırlar. Çevreye ısıyı kapalı hazneli şömineler kadar çabuk yaymadıkları için çoğunlukla dekoratif amaçlı kullanılmaktadır.

Doğalgazlı şömineler, temizliği kolay olduğu için en çok tercih edilen şömine türüdür. Klasik şöminelerin aksine baca gibi bir gereksinimi yoktur ve doğalgaz kombisine bağlı olarak ısıyı etrafa yaymaktadır. İçerisinde yapay olarak yanan alevlerin vermiş olduğu görsel şölen nedeniyle dekoratif olarak apartman binalarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Likit şömineler, bioethanol yakıtıyla yanmaktadırlar. Bitkisel bir yakıt olması sebebiyle etrafa zarar vermez. Karbondioksit miktarı düşük olduğu için insan sağlığını etkilememektedir.

Şömine Kullanımı İçin İpuçları

Şömine ateşinin kalitesini belirlemesi açısından odun türünün dışında etkili olan faktörler de mevcuttur. Bu noktada şu şekilde bazı ipuçlarından bahsetmek mümkündür:

  • Tercih ettiğiniz odunun en az 1 yıl süreyle iyi havalandırılarak bekletilmesi büyük önem taşımaktadır. En az 2 yıl bekletilen kuru odunlar gerek ürettiği ısı gerekse de is ortaya çıkarmayan temiz kullanımıyla çok daha olumlu bir deneyim yaratmaktadır. Ancak şunu da hatırlatmak gerekir. Pek çok şömine sahibi zaman zaman yaş odunla ıslak odunu karıştırabilmektedir. Yaş odun, yeni kesilmiş odun anlamına gelmektedir, yani gerçek anlamda bir ıslaklıktan söz etmek mümkün değildir. Zaman zaman kargo ambalajı içerisinde yer alan odunlar nemlenebilmektedir. Ancak 1 günlük bir havalandırmayla aşılabilecek bu sorun odunun kalitesini etkileyen bir durum olmadığı gibi yaş olduğu anlamına da gelmemektedir.
  • Ateşe talaş ya da benzeri odun atıklarını da atmanız hem fazladan is yaratmasının yanı sıra zararlı kimyasalları yaşam alanlarınıza salmanıza neden olabilir. Bu nedenle bu tür kalitesi düşük yakacakları kullanmamanız sağlıklı bir kullanım açısından önemlidir.
  • Son olarak kullandığınız odunun türü ve kalitesinden bağımsız olarak bacanızın iyi durumda olduğundan emin olmanız da yaşayacağınız deneyimin güzelliği açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle sezonun ilk ateşini yakmadan önce bacaların kondisyonunu kontrol etmeniz büyük fark yaratabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir